Vyzrajte nad plísní u rajčat

Dům a zahrada

Zákeřná plíseň je noční můrou pěstitelů rajčat. Rychle se šíří a dokáže znehodnotit celou úrodu. Odkud se bere a jak před ní můžeme rostliny ochránit?
Plíseň bramborová je vžitý název choroby, která napadá brambory a rajčata zejména v deštivém nebo proměnlivém počasí. Abychom byli přesní, ve skutečnosti kupodivu vlastně nejde o plíseň. Obávanou nemoc způsobují řasovky, což jsou organizmy podobné houbám, ale nejsou s nimi příbuzné. Jejich genetický kód je podle vědců velmi složitý a umí se rychle přizpůsobit novým podmínkám; to znesnadňuje boj s touto chorobou, protože vůči některým osvědčeným postřikům může být plíseň už dneska imunní.
přivázané rajče
Jak ji poznáte                     
Když už jsme si plíseň představili a vysvětlili, jak vlastně vzniká, musíme jí taky umět rozpoznat. První příznaky samotné plísně jsou často milně zaměňovány se skvrnitostí rajčete. Plíseň se ovšem od samotné skvrnitosti dokáže šířit velmi rychle a napadá i plody, které už pak nelze bohužel zachránit. Na listech a stoncích se nejprve objeví šedozelené skvrny, jež postupně hnědnou a usychají, až uschnou celé listy. Skvrny se pak rozšíří i na samotné plody. Ani docela malou skvrnku nemůžete jen tak vykrojit a rajče zkonzumovat, zhoubný organismus je už přítomen v celém plodu, i když není vidět.
Prevence
Plísni bramborové se daří ve vlhku a při kolísavých teplotách. Deštivé letní dny jsou pro její šíření jako stvořené. Rajčata bychom proto měli sázet na slunná místa a chránit je před deštěm. Zaléváme raději ráno než večer a dáváme pozor, abychom vodu nestříkali na listy a stonky. Rostliny také potřebují neustálý přísun čerstvého vzduchu, což může být problém zejména ve sklenících.
keříková rajčata
Rajčata pečlivě kontrolujeme už od půlky června. Rostliny můžeme v této době chemicky ošetřit přípravky s delší ochrannou lhůtou.
Postřiky uplatníte i při prvních příznacích choroby. Napadené listy a stonky se musejí ihned mechanicky odstranit, pokud ale plíseň přesto postupuje, nedá se dělat nic jiného, než zlikvidovat celou rostlinu.
 

Vyzrajte nad plísní u rajčat
Ohodnoťte příspěvek
">