Katamarán

Slovo „katamarán“ zní trochu jako nějaké zaklínadlo. Pokud bychom chtěli vyjádřit význam slova jednoduše, pak bychom asi museli říci, že je to prostě dvoutrupé plavidlo. Katamarány mají dlouhou historii.
o   Prvním, kdo popsal jejich existenci, byl už roku 1697 anglický pirát William Dampier.
o   Používali je domorodí obyvatelé ostrova Tamil Nadu v Bengálském zálivu.
o   Dampier nejen, že tato jednomístná plavidla popsal, ale také je začal sám používat.
katamarán karibik
Název katamarán pochází právě z tohoto ostrova a je tudíž původní. Obyvatelé Bengálského zálivu ale nebyli prvními, kdo tyto lodě používali. Už před čtyřmi tisíci lety na nich podnikali dlouhé výpravy obyvatelé souostroví Polynésie. Moderní katamarány se na moře a oceány dostaly teprve v posledních padesáti letech. Jejich nesporné výhody začaly objevovat konstruktéři až nedávno.
žlutý katamarán

Pohodlná varianta plachetnice

Katamarán má oproti klasické plachetnici jednu nespornou výhodu – jelikož má dva trupy, nekymácí se ve větru do všech stran a dobře drží stabilitu. Vícetrupá plavidla dokonce vyvinou při stejném výkonu a velikosti až třikrát vyšší rychlost nežli lodě klasické.
–         Klasická jachta s plachtou má velký náklon lodi.
–         Čím silnější je vítr, tím více se logicky plachetnice naklání.
–         Aby nedošlo k jejímu převrácení, má pod trupem prodloužený kýl se zátěží.
–         Tím se plachetnice vyvažuje.
moderní katamarán
Katamarán pro rekreační plavbu lze naklonit jen velice těžko.Plavba na něm je sice proto pomalejší, ale rozhodně pohodlnější a bezpečnější. Katamarán nemá ani kýl, kterým disponuje plachetnice. Proto pro něj není problém zajet i na mělčinu anebo vyjet na písčitou pláž. U sportovních katamaránů je náklon naopak velice důležitý. Při náklonu jede plavidlo pouze po jednom plováku a tím je mnohem rychlejší. Katamarány se začaly v poslední době uplatňovat i jako civilní trajekty.