Co jste možná nevěděli o černém bezu?

Dům a zahrada

Koncem srpna dozrává černý bez. Na tento pozoruhodný keř narazíte snad při každé procházce do přírody a byla by škoda jeho plody nevyužít. Jsou zdravé a v kuchyni najdou široké uplatnění.
trs černého bezu
·         Na stráních i na zahrádce
Černý bez můžeme často vídat ve volné přírodě, ale to neznamená, že si ho nemůžete vysadit i na zahradě. Je velmi nenáročný na pěstování, nevadí mu ani stín nebo mrazy, měli byste mu však poskytnout bohatou půdu na živiny. Vyhovují mu písčitohlinité půdy a rychlejší růst si pojistíte kompostem. Černý bez se dá vypěstovat ze semínek zralých plodů i z řízku, případně si můžete vyrýt menší semenáček. Je možné zakoupit i vyšlechtěné odrůdy – některé z nich mají netradiční zbarvení, jako například Black Beauty nebo Black Lace, pro něž jsou typické vínové listy a růžové květy.

·         Bez v lidové magii
Příznivé účinky bezu na lidský organizmus znali už naši předkové. Bez se hojně využíval v lidovém léčitelství a přisuzovala se mu i kouzelná moc. Vysazoval se v okolí chalup, aby obyvatele chránil před zlými silami, a těhotné ženy líbaly jeho větve ve víře, že to přinese štěstí nenarozenému dítěti. A když dívka o Štědrém večeru zatřásla bezovou větvičkou a pronesla magickou formulku "Třesu třesu bez, pověz ty mi pes, kde můj milý dnes", podle štěkotu psa si vyvěštila, odkud pro ni přijde ženich.
bobule z blízka
·         Bobulky se musejí povařit
Plody černého bezu jsou v syrovém stavu mírně toxické, proto je musíme před konzumací vždy tepelně upravit. Jsou bohaté na vitamíny A i C a kromě jiných prospěšných látek obsahují také vitamíny skupiny B, organické kyseliny, antokyanová barviva a silice. Šťáva z černého bezu má protizánětlivé účinky, zmírňuje bolesti hlavy, zubů a kloubů a může vám pomoci i při zácpě. Čaj z květů se doporučuje na kašel a při ekzémech, ale o tom si povíme zase na jaře, až bez pokvete.

Co jste možná nevěděli o černém bezu?
Ohodnoťte příspěvek
">